5 dubna, 2024
5 dubna, 2024 Karel Roneš

Výstava v kině Nejdek 1.4. - 1.5.2024

Fotografie Mariany Fejksové

vznikaly postupně během roku 2023. Autorka si všímala drobných věcí v učebně, které bez lepení položila do rukou či na hlavu dřevěnému modelu. Často ho i oblékla. Svíčka, matička, vrták, slupka, drátky nebo obvaz ji inspirovaly k vytvoření nové vizáže. Vždy si dala práci a našla pro panáka a fotografii vhodné místo. Tak vznikla kolekce originálních fotografií.

Panákovo místo bylo vždy na okenním parapetu v učebně výtvarky. Děti se vždy těšily, co nového bude panáčka zdobit.
Svou radost neskrývaly. Kdo by se taky neusmál nad čepečkem z granátového jablka, špuntu, nebo mušle?

A co víc? Mariana děti svým činem doslova nakazila. Každou hodinu škemraly, že také chtějí vytvořit nový oblek. Proto jsou na látkové stěně pro porovnání i fotky panáčka v oblecích většinou lepených, ale také zajímavých, od dalších autorů.

Byla by škoda nepředstavit soubor tak neobvyklých fotografií veřejnosti. Věřím, že potěší mnoho lidí.

Jarmila Janků, učitelka VO